poniedziałek, 30 czerwca 2014

Moussaka - wpis gościnny mojego męża

Moussaka
czas przygotowania 2 - 2,5 godziny

Zainspirowana wyjazdem wakacyjnym na Kretę, gdzie smak tej potrawy jest niepowtarzalny i trudny do odwzorowania. Mimo tego danie to zasmakowało mi tak mocno, iż pierwszą rzeczą, którą zrobiłem było odwzorowanie go w domowych warunkach. Zależało mi na smaku, który na świeżo zapamiętałem jak i na kompozycji składników, które w porównaniu z wieloma przepisami krążącymi po necie znacząco odbiegają od tego co zaznałem w kraju niezwykłych widoków i wszechobecnych kóz kri-kri ;) Poniżej składniki pozbawione cukru, ostrych wkładów takich jak np. chili, za to uzupełnione o ziemniaki...

Składniki na wkład:
- 1 duży bakłażan;
- 1 duża cukinia;
- 5 sporych ziemniaków;
- kilka ząbków czosnku;
- duża cebula;
- 4-5 świeżych dużych pomidorów;
- 0,5 kg mięsa mielonego (jagnięciny najlepiej);
- 200g żółtego sera długo dojrzewającego (kefalotiri);
- mały pęczek natki pietruszki;
- garść oregano świeżego lub suszonego;
- olej
- sól pieprz.

Składniki na sos beszamelowy:
- 1/3 kostki masła;
- 5 łyżek mąki pełnoziarnistej;
- 330 ml świeżego mleka;
- 3 jajka* (do zagęszczenia sosu);
- pół główki gałki muszkatołowej;
- sól.

Przygotowanie:
Pracę nad Moussaką można podzielić na 3 etapy.
I. Spód, który składać się będzie z bakłażanów, cukinii i ziemniaków. Warzywa myjemy i kroimy w krążki. Całość wstawiamy do piekarnika na wysmarowanym olejem papierze do pieczenia. Smarujemy również wierzchnią część i posypujemy solą. Wstawiamy na 15-20 min do piekarnika w temperaturze 180-200 C. W połowie czasu należy je obrócić na drugą stronę i ponownie delikatnie posmarować olejem.

II. Sos mięsno-pomidorowy.
Po włożeniu warzyw do piekarnika przystępujemy od razu do smażenia mięsa. Wstawiamy na ogień patelnię i wlewamy do niej odrobinę oleju. Rozgniatamy 4-5 ząbków czosnku i niedbale siekamy na drobne kawałi, po czym wrzucamy na rozgrzany olej. Następnie obieramy cebulę i kroimy ją w drobną kostkę. Dokładamy do czosnku i posypujemy całość solą i pieprzem. Kiedy cebula nabierze rumianego koloru (po około 3-5 min) dokładamy mięso mielone rozdrabniając je maksymalnie w rękach nie przejmując się zbytni, gdyż w późniejszym etapie smażenia i tak się rozpadnie :) Mieszamy intensywnie co jakiś czas, aby nie przypalić. Najlepiej podrzucając zawartością przy użyciu patelni lub po prostu mieszając szpatułką. W międzyczasie kroimy pomidory na kostkę. Osobiście zostawiam je ze skórką, ponieważ nie przeszkadza mi ona, a dodatkowo zawiera ona dużo witamin, także zdrowiej. Po około kwadransie intensywnego smażenia mięsa dodajemy pomidory i posypujemy sporą ilością oregano. Na tym etapie można dodać również połowę posiekanej zielonej pietruszki. Całość przykrywamy i mieszamy co 2-3 minuty do całkowitego zagęszczenia i rozpadnięcia się mięsa i pomidorów. 

W międzyczasie warzywa z piekarnika powinny być już gotowe, aby je wyjąć i przenieść do żaroodpornego naczynia. Piekarnik zostaw włączony i zredukuj jego temperaturę do 150 C. Układamy je na spodzie tworząc szczelną warstwę, na którą trafi nasz sos. Nadszedł czas na ostatni etap.

III. Sos beszamelowy.
Dla mnie osobiście najtrudniejsza rzecz, ale działając szybko bez problemu osiągniemy zadowalający efekt. W małym rondelku rozpuszczamy masło na małym ogniu. Kiedy całość się rozpuści i zacznie lekko skwierczeć wsypujemy mąkę i mieszamy całość do uzyskania zasmażki, którą trzymamy na ogniu przez 2-3 minuty ciągle mieszając. Kiedy uzyskamy jednolitą konsystencję dolewamy powoli mleko nieustannie i energicznie mieszając całość. Można dosypać trochę mąki lub wlać więcej mleka w zależności od konsystencji, która powinna być mocno kremowa. W osobnym naczyniu powinniśmy mieć przygotowane również wbite i 'rozmemłane' jajka, tak aby również je stopniowo dodać. Nie zapomnijcie o ciągłym i energicznym mieszaniu, dlatego dobrze jest mieć wszystkie niezbędne składniki pod ręką. Na końcu ścieramy na tarce gałkę muszkatołową i dodajemy soli do smaku, po czym odstawiamy z palnika. Mieszając co 2-3 minuty, aż do wlania do żaroodpornego naczynia.

Zanim to jednak nastąpi, na nasz wcześniej przygotowany spód wkładamy sos mięsno-pomidorowy, który powinien się przez ten czas zredukować i zagęścić. Następnie wlewamy sos beszamelowy i równomiernie rozsmarowujemy. Na końcu ścieramy serek na tarce i posypujemy od góry. Całość wstawiamy do piekarnika na 30 - 40 minut.

Po długich przygotowaniach nadszedł czas na wspaniały posiłek.
Mam nadzieję że będzie Wam smakować ;)

~kucharz z Doskoku.




2 komentarze:

  1. Wygląda pięknie! Nigdy nie robiłam sosu beszamelowego z dodatkiem jajek, Waszym zdaniem jest lepszy niż ten bez?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To chyba zależy od tego, do jakiego dania dodajemy ten sos. Moussaca górną warstwę ma grubą i puszystą i tutaj jajka właśnie pomagają :)

      Usuń