wtorek, 12 listopada 2013

Krupnik na wywarze drobiowym

 Krupnik na wywarze drobiowym po raz pierwszy spróbowałam u mojej "siostry z wyboru" :) Ponieważ w moim domu rodzinnym zupa ta gotowana była zawsze na wędzonce, byłam początkowo trochę zdziwiona. Ale krupnik w nowej wersji bardzo zaskoczył mnie swoim delikatnym smakiem i od tamtego czasu gotuję go już tylko w takiej wersji.

 Potrzebne będą:
- 2 skrzydła z indyka
- 2 skrzydełka kurczaka
- 4 średniej wielkości ziemniaki
- 3/4 szklanki kaszy jęczmiennej
- przyprawy: liście laurowe, ziele angielskie, pieprz, sól
- 2 marchewki
- 2 pietruszki
- kawałek selera
- kawałek pora

Generalnie istnieją dwie szkoły gotowania wywaru - jedna mówi o tym, że warzywa i mięso należy włożyć do zimnej wody, ponieważ wtedy lepiej oddają swój aromat, a druga - że lepiej warzywa dołożyć później, ponieważ zachowują swoją chrupkość. Zazwyczaj korzystam z pierwszego sposobu i tak również było w tym przypadku.

A więc najpierw wkładamy mięso, warzywa (oprócz ziemniaków), liście laurowe, ziele angielskie i kilka ziarenek pieprzu do garnka i zalewamy wodą. Stawiamy na kuchence, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez ok. godzinę. Następnie dodajemy kaszę i ziemniaki pokrojone w kostkę. Doprawiamy solą do smaku. Gdy kasza i ziemniaki będą miękkie (po około 20 minutach), zupa jest gotowa.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz