piątek, 22 listopada 2013

Zupa krem z papryki

Potrzebne będą
- wywar z warzyw
- ok 600 g papryki (oczyszczonej, bez gniazd nasiennych)
- puszka pomidorów lub domowy przecier pomidorowy
- 3 średniej wielkości cebule


Cebulę i pokrojoną w kostkę paprykę podsmażamy na patelni. Gdy papryka lekko zmięknie, przerzucamy zawartość patelni do gotującego się bulionu. Dodajemy pomidory i gotujemy aż papryka będzie zupełnie miękka. Miksujemy na gładki krem. Doprawiamy solą i pieprzem.


czwartek, 14 listopada 2013

Gołąbki ziemniaczane

Jako wielka fanka ziemniaków, od dawna chciałam przyrządzić ten specjał. Nie był mi wcześniej znany, więc tym bardziej kusił. Muszę przyznać, że taki rodzaj gołąbków jest po prostu przepyszny i najlepszy! :)

Potrzebne będą:
ok. 800 g ziemniaków
- 3 średnie cebule
- kapusta włoska
- majeranek
- pół szklanki wywaru z warzyw
- pół szklanki śmietany
- jajko

Sposób przygotowania:
 Na patelni podsmażamy drobno skrojoną cebulę.
Ziemniaki ścieramy na najmniejszych oczkach tarki - tak jak na placki ziemniaczane. Czekamy chwilkę aż woda zbierze nam się w jednym miejscu i wylewamy ją.
Następnie do ziemniaków dodajemy podsmażoną cebulę, jajko, sól i pieprz. Wszystko dokładnie mieszamy.  Nadzienie jest już gotowe więc możemy przejść do zawijania gołąbków. Po zwinięciu umieszczamy je w garnku, zalewamy bulionem pomieszanym ze śmietaną i gotujemy do momentu, aż liście kapusty zmiękną.



wtorek, 12 listopada 2013

Krupnik na wywarze drobiowym

 Krupnik na wywarze drobiowym po raz pierwszy spróbowałam u mojej "siostry z wyboru" :) Ponieważ w moim domu rodzinnym zupa ta gotowana była zawsze na wędzonce, byłam początkowo trochę zdziwiona. Ale krupnik w nowej wersji bardzo zaskoczył mnie swoim delikatnym smakiem i od tamtego czasu gotuję go już tylko w takiej wersji.

 Potrzebne będą:
- 2 skrzydła z indyka
- 2 skrzydełka kurczaka
- 4 średniej wielkości ziemniaki
- 3/4 szklanki kaszy jęczmiennej
- przyprawy: liście laurowe, ziele angielskie, pieprz, sól
- 2 marchewki
- 2 pietruszki
- kawałek selera
- kawałek pora

Generalnie istnieją dwie szkoły gotowania wywaru - jedna mówi o tym, że warzywa i mięso należy włożyć do zimnej wody, ponieważ wtedy lepiej oddają swój aromat, a druga - że lepiej warzywa dołożyć później, ponieważ zachowują swoją chrupkość. Zazwyczaj korzystam z pierwszego sposobu i tak również było w tym przypadku.

A więc najpierw wkładamy mięso, warzywa (oprócz ziemniaków), liście laurowe, ziele angielskie i kilka ziarenek pieprzu do garnka i zalewamy wodą. Stawiamy na kuchence, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez ok. godzinę. Następnie dodajemy kaszę i ziemniaki pokrojone w kostkę. Doprawiamy solą do smaku. Gdy kasza i ziemniaki będą miękkie (po około 20 minutach), zupa jest gotowa.


czwartek, 7 listopada 2013

Sałatka z ruccolą, suszonymi pomidorami i serem feta

Potrzebne będą:
Porcja na dwie osoby
- opakowanie ruccoli (ok. 125g)
- ok 8 pomidorów suszonych
- kilka oliwek (u mnie ciemne)
- kilka kaparów
- nasiona słonecznika (uprażone na patelni)
- pół opakowania sera feta 

sos:
- oliwa z oliwek (2 łyżki)
- ocet winny (1 łyżka)
- oregano (1 łyżeczka)
- łyżeczka musztardy (1 łyżeczka)

Sposób przygotowania:
Ruccolę płuczemy, odsączamy i układamy na talerzach. Pomidory kroimy w paski, oliwki na pół, ser w kostkę, a kapary drobno siekamy. Wszystko układamy na ruccoli.
W małej misce łączymy wszystkie składniki na sos i dokładnie mieszamy. Polewamy sałatkę. Posypujemy słonecznikiem i gotowe.