sobota, 30 czerwca 2012

Zupa z zielonej soczewicy

Potrzebne będą:
- 250g zielonej soczewicy
- puszka pomidorów bez skórki
- 2 cebule
- 2 ząbki czosnku
- oregano
- liść laurowy
- 2 średnie ziemniaki pokrojone w kostkę


Przygotowanie:
Na patelni podsmażamy cebulę pokrojoną w kostkę oraz czosnek przeciśnięty przez praskę. Gdy cebulka się zeszkli, dodajemy opłukaną soczewicę. Zalewamy litrem zimnej wody (lub wywarem z warzyw/bulionem drobiowym) i gotujemy zupę do momentu, gdy soczewica zmięknie.



Dodajemy ziemniaki, pomidory, oregano i liść laurowy i gotujemy jeszcze ok. 15 minut. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku.

poniedziałek, 18 czerwca 2012

Pierś z kurczaka zapiekana z mozzarellą i pomidorami


Potrzebne będą:
- 2 piersi z kurczaka
- opakowanie jogurtu greckiego
- 1 łyżka miodu
- oliwa z oliwek
- opakowanie sera mozzarella
- opakowanie pomidorków koktajlowych
- suszone oregano
- bazylia (ja miałam świeżą)

1. Piersi rozcinamy na mniejsze, cieńsze filety.

2. Każdy kawałek smarujemy oliwą i posypujemy słodką papryką oraz solą. Wszystko dokładnie wcieramy. Na koniec delikatnie posypujemy mąką (często pomijam ten krok) i przekładamy je do miski.


3. Przygotowujemy marynatę: jogurt mieszamy z  łyżką miodu i łyżką oliwy z oliwek. Dodajemy miksturę do kurczaka i wszystko delikatnie mieszamy, tak, aby każdy kawałek obtoczony był marynatą. Zostawiamy w temperaturze pokojowej na ok. 4 godziny.
4. Pomidorki płuczemy, osuszamy i przekładamy do miski. Dodajemy trochę oliwy, sól oraz suszone oregano. Wszystko delikatnie mieszamy.
4. Kurczaka przekładamy do naczynia żaroodpornego (razem z marynatą). Na filetach układamy plasterki mozzarelli. Dodajemy pomidorki - kilka przecięłam na połówki i ułożyłam rozcięciem do góry (łatwiej je później zjeść i nie pękają podczas pieczenia).
5. Wszystko posypujemy posiekaną bazylią lub oregano i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 210 stopni C i zapiekamy przez ok. 15 minut (wszystko zależy od tego, jak grube są kawałki mięsa)

Zdecydowałam się podać tę potrawę razem z ziemniakami zapiekanymi z ziołami. Do tego celu wybrałam małe, młode ziemniaki, dokładnie je umyłam, niektóre przekroiłam na pół i przełożyłam do miski. Następnie dodałam oliwę, sól oraz zioła prowansalskie i wszystko dokładnie wymieszałam, w taki sposób, aby ziemniaki ładnie pokryły się całą miksturą. 



Przełożyłam na blachę wyłożoną folią aluminiową i cienko posmarowaną oliwą. Zapiekałam przez 20 minut w piekarniku, po czym dołożyłam naczynie żaroodporne z mięsem i całość piekłam przez kolejne 15 minut.





 Przepis zainspirowany stroną: http://www.kwestiasmaku.com/kuchnia_polska/kurczak/kurczak_w_jogurcie/przepis.html
Oczywiście nie byłabym sobą, gdybym nie wprowadziła kilku zmian:)
 

niedziela, 17 czerwca 2012

Makaron ryżowy z krewetkami - wersja dla zapracowanych :)

Potrzebne będą:
  • krewetki - 100 g
  • mrożona mieszanka warzyw do potraw azjatyckich
  • curry
  • sos sojowy
  • 250g makaronu ryżowego
  • czosnek

Gotujemy sporą ilość wody i zalewamy nią makaron na ok 20 min. Jeśli chcemy żeby miał on ładny, żółty kolor, dodajemy trochę kurkumy. W międzyczasie na rozgrzaną patelnię warzywa i odgrzewamy je. W momencie, gdy już się roztopią, dodajemy krewetki oraz czosnek przeciśnięty przez praskę. Smażymy chwilkę, doprawiamy sosem sojowym oraz curry do smaku. Dodajemy makaron ryżowy i jeszcze chwilkę smażymy. 
Danie najlepiej smakuje z dodatkiem słodkiego sosu chilli :)


Makaron ryżowy zalany wrzątkiem (wersja bez kurkumy)




czwartek, 14 czerwca 2012

Pełnoziarnisty chleb cebulowy

Potrzebne będą:
  • 1 szkl mąki pszennej
  • 2 szkl mąki pszennej pełnoziarnistej
  • 1 szkl mąki żytniej
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • 25 kdg drożdży
  • łyżeczka miodu (lub cukru)
  • ok 1 - 1,5 szkl ciepłej wody
  • 2 łyżki soli
 Uwaga: Niestety minusem używania mąki pełnoziarnistej jest to, że ciasto słabiej i dłużej rośnie. Jeśli ktoś chce aby ciasto było bardziej puszyste, należy zwiększyć ilość zwykłej mąki pszennej, jednocześnie dodając mniej pełnoziarnistej.

Cebulę kroimy w kostkę i podsmażamy na patelni aż się zeszkli. Podczas gdy cebula się smaży, przygotowujemy rozczyn z drożdży - łyżka mąki, łyżeczka miodu, 200 ml  ciepłej wody i drożdże.  
Do miski wsypujemy mąkę, dodajemy oliwę i rozczyn. Wodę należy wlewać stopniowo. Wyrabiamy ciasto aż stanie się ono gładkie i sprężyste. Następnie przekładamy na blachę/do foremek, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na około godzinę. Pieczemy w 180 stopniach C. przez około 30 minut (aż skórka zbrązowieje)

Chleb przed pieczeniem

wtorek, 12 czerwca 2012

Krem ze szparagów

Potrzebne będą:
  • włoszczyzna lub wywar warzywny
  • pęczek szparagów (ja akurat miałam białe)
  • 2 żółtka
  • świeży koperek
  • grzanki

Aby uniknąć konieczności korzystania z kostki rosołowej przesiąkniętej chemią, najlepiej samemu ugotować wywar warzywny. Do 2l wody wrzucamy 2 marchewki, 2 pietruszki, kawałek selera, por oraz natkę pietruszki. Podczas gdy wywar się gotuje, możemy spokojnie obrać szparagi i pociąć je na mniejsze kawałki. Główki przekładamy do oddzielnego naczynia, ponieważ będziemy gotować je osobno. Gdy nasz wywar jest już gotowy, wrzucamy do niego pokrojone trzonki szparagów i gotujemy dopóki nie zaczną robić się miękkie. Wtedy dokładamy główki i gotujemy jeszcze przez chwilkę. Następnie główki trzeba wyjąć z wywaru, a całą resztę zmiksować. Na koniec można jeszcze zagęścić zupę - ja używam do tego żółtek rozkłóconych z mlekiem. A więc roztrzepujemy żółtka z odrobiną mleka i wlewamy do gorącej zupy. Ważne jest żeby nie była wrząca, bo z jajka zrobią nam się 'kłaczki'. Dorzucamy główki szparagów i doprawiamy wszystko solą, pieprzem oraz odrobiną gałki muszkatołowej.
Polecam również przygotować grzanki do zupy, czyli pokroić skibkę (tak, pochodzę z Wielkopolski :P) chleba w kostkę i smażyć na patelni aż grzanki staną się chrupiące i rumiane. 
Na końcu warto do zupy dodać posiekany koperek. SMACZNEGO! :)



 

sobota, 2 czerwca 2012

Domowe hamburgery

Składniki:
 5 bułek (najlepiej pełnoziarnistych)
300g mięsa mielonego wieprzowego lub wołowego
sos sojowy
jajko
sałata
pomidor
cebula
kilka plastrów żółtego sera

Sos czosnkowy:
- jogurt naturalny
- łyżka majonezu
- świeża pietruszka lub kolendra
- duży ząbek czosnku
- sól i pieprz

Mięso przekładamy do miski, dodajemy do niego pół drobno posiekanej cebuli, jajko, łyżkę sosu sojowego oraz sól i pieprz do smaku. Dokładnie mieszamy. Formujemy płaskie kotleciki (najlepiej o średnicy bułki) i smażymy na patelni. Na samym końcu, na ciepłym kotlecie umieszczamy plasterek sera.
W międzyczasie podgrzewamy rozkrojone bułki w piekarniku - ok 100 stopni C, do momentu aż zrobią się chrupiące.
Płuczemy sałatę, pomidory kroimy w plasterki, pozostałą połówkę cebuli w półtalarki. Następnie układamy kolejno na bułce: sałatę, mięso, cebulę, pomidora, sos czosnkowy.
Mięso z roztopionym serem

Gotowy hamburger
Sos czosnkowy:
- łyżkę majonezu mieszamy z trzema łyżkami jogurtu naturalnego, przeciskamy czosnek przez praskę. Wszystko dokładnie mieszamy. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem, dodajemy posiekaną kolendrę lub pietruszkę